Základné Termíny
Na tejto stránke sa dozviete základnú terminológiu v oblasti integrovaného manažmentu rizík v ponikoch.
Projekt VEGA 1/0243/20 sa zaoberá implementáciou integrovaného manažmentu rizík pre systémy manažmentu kvality, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a environmentu pre podniky na Slovensku. Hlavným zámerom práce je na základe analýzy súčasného stavu skúmanej problematiky, z pohľadu teoretických východísk a praktických riešení integrovaného manažmentu rizík v podnikoch, na SR a v zahraničí poukázať na potrebu vytvorenia efektívneho modelu integrovaného manažmentu rizík, ktorý by podnikom vo výrobnej sfére priniesol množstvo benefitov.
Základné termíny v oblasti IMR
Riziko predstavuje „Stratu stability dejov a procesov prebiehajúcich spoločenských, technických a technologických, ako aj v prírodných systémoch a následný vznik krízových javov, sú závislé na zmene vonkajších a vnútorných podmienok, v ktorých sa uskutočňujú a konkrétnom riziku, ktoré nebolo dostatočne znížené, prípadne eliminované. Riziko teda predstavuje významný prvok, ktorý ovplyvňuje bezpečnosť systémov (Šimák 2015).
Manažment rizík predstavuje „racionálny systematický prístup k práci s rizikom a neistotou (integrácia rizika do kľúčových manažérskych rozhodnutí) pri využití nástrojov a metód manažmentu rizík. Je súčasťou manažmentu daného subjektu a zameriava sa na zaistenie bezpečnosti alebo stability riadeného systému, analýzu rizík, možných ohrození a hľadanie vhodných korekčných opatrení na minimalizáciu negatívnych vplyvov a ich prerastania do krízy“ (Buganová a kol. 2019).
„Integrovaný manažérsky systém sa vo výrobných podnikoch stáva čoraz viac populárnejší, každá organizácia sa usiluje produkovať čo najkvalitnejšie výrobky a pri ich výrobe sa snaží neohrozovať životné prostredie a v neposlednom rade zabezpečiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci pre jej zamestnancov. Nástrojom na efektívne riadene týchto oblastí je implementácia integrovaného manažérskeho systému “ (Gašparík 2019).
Integrovaný manažérsky systém je systém vzájomne prepojených procesov, ktoré zdieľajú ľudské a finančné zdroje, informácie, materiály a infraštruktúry zamerané na niekoľko cieľov sa zameriavajú na spokojnosť zainteresovaných strán Domingues (2011).
PAS 99
PAS 99 uvádza, že všetky manažérske systémy majú niektoré prvky spoločné, a tým pádom môžu byť riadené integrovaným spôsobom. Takéto integrované riadenie spoločných požiadaviek jednotlivých manažérskych systémov môže priniesť najmä zníženie duplicity činností a tým aj celkového rozsahu systému manažmentu. PAS 99 môže tiež zlepšovať efektívnosť a účinnosť celého systému.
Procesný prístup ISM
V Procesnom modeli má každý proces, čiastkový proces a činnosť vstupy – požiadavky zainteresovaných strán a výstupy – spokojnosť zainteresovaných strán. Počas výroby sú merania, analýzy a zlepšenia vykonávané pod dohľadom manažmentu. Manažérske systémy, ktoré sú založené na v podstate procedurálnom prístupe normy ISO 9000, možno identifikovať prostredníctvom integračnej stratégie. Špecifiká procesného modelu sa odrážajú pri aplikácii procesného prístupu a integruje N systémov: systém kvality, environmentálny systém, systém bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ďalších systémov riadenia.
Riziká v manažérskych systémoch
Manažment Kvality
Systém manažmentu kvality je podľa normy ISO 9001 Systém manažérstva kvality – požiadavky, definovaný ako „systematické riadenie organizácie za účelom trvalého zlepšovania činností organizácie, zvyšovania spokojnosti zákazníkov a zainteresovaných strán tkz. stakeholders“.
Manažment BOZP
Systém manažmentu BOZP predstavuje časť celkového systému manažmentu organizácie, ktorá má vytvorenú koncepcie BOZP a manažuje zdravotné a bezpečnostné riziká, v súlade s požiadavkami manažérstva BOZP a prostredníctvom ich implementácie, dosahuje efektívne podnikateľské výsledky a ciele.
Manažment Environmentu
Systém environmentálneho manažmentu môžeme charakterizovať ako plánovaný a koordinovaný súbor všetkých riadiacich činností, operačných postupov, dokumentácie a zaznamenávania, ktorý sa implementuje v špecifickej organizačnej štruktúre, kde je potreba zadefinovať zodpovednosť a prostriedky.
Norma STN EN ISO 45001:2019 Systém manažérstva bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci – požiadavky s usmernením na používanie riziko v systéme manažmentu BOZP definuje ako „kombináciu pravdepodobnosti vzniku nebezpečnej udalosti alebo pôsobenie, ktoré sa týkajú práce a závažnosti úrazu a poškodenia zdravia, ktoré môže zapríčiniť udalosť alebo pôsobenie“ (STN EN ISO 45001:2019).
Riziko systéme environmentálneho manažmentu v legislatíve Slovenskej republiky je definované v zákone číslo 359/2007 o prevencií a náprave environmentálnych škôd a o zmene a doplnení niektorých zákonov ako bezpečnostná hrozba.